NĖŠTUMO PRIEŽIŪROS IR GIMDYMO KOMANDA
Besilaukiančios moters nėštumo, gimdymo ir palaikymo komandą sudaro pirmiausia artimieji – vyras, partneris, artimiausia šeima ir draugai. Tai ta komandos dalis, kuri bus tarsi konstanta. Greičiausiai močiutės, tetos, mamos, tėčiai – jau turi savo pažiūras, patirtis, įsitikinimus, įpročius ir nuomones, kas, kaip ir kodėl turės vykti. Jie nesikeis, bus pastovūs. Tiek su puikiais praktiniais patarimais, tiek su tais, kurių naudingumu šiais laikais stipriai abejojama.
Moters partneris, vyras – yra „lanksčioji grandis“. Jis išgyvena moters pokyčius iš labai arti. Jam tenka didysis krūvis išbūti su jos nuotaikų svyravimais, baimėmis, nerimais, fiziniais pokyčiais. Būdamas labai arti, dažnai, nori nenori, įsitraukia į domėjimąsi tuo, kas vyksta tiek su moterimi, tiek su vaikeliu, kaip būti tėvais, kaip išgyvenant tokį didelį pokytį išlaikyti tarpusavio ryšį ir jį auginti. Vyro įsitraukimas nėštumo metu teigiamai veikia poros santykius, o vaikeliui gimus tėvams daug lengviau priimti savo naujuosius vaidmenis ir lygiavertiškai rūpintis paaugusia savo šeima.
Besilaukiančia moterimi taip pat rūpinsis ir jos komandą sudarys gydytojas ginekologas, akušerė arba šeimos gydytoja. Mūsų sistemoje gan įprasta, kad tas pats nėštumą prižiūrintis specialistas nebūtinai lydės moterį viso nėštumo metu. Realu, kad kaskart apžiūros metu sutiksite skirtingas akušeres, kaskart skirtingą ginekologę ar net šeimos gydytoją. Gimdymo metu lauks dar kita gimdymo skyriaus komanda ar net kelios, jei kartais gimdymas vyktų besikeičiančios pamainos metu. Po gimdymo atsidūrus pogimdyminėje palatoje – jus sups dar kiti žmonės, kurie dirba pogimdyminiame skyriuje.
Tokia specialistų kaita, manau, yra didžiausias mūsų sveikatos priežiūros sistemos minusas. Konsultacijos poliklinikose yra pernelyg trumpos ir paviršutiniškos, kad moteris gautų pakankamai informacijos ir spėtų užduoti jai kylančius klausimus. O ir kitą kart nedrąsu, gėda kaskart kitam žmogui viską iš naujo pasakot.
Konsultacijos dažnu atveju atrodo maždaug taip – „Laba diena, sėskite, čia. Mgm. Hmmmm. Va. Aišku, nu, tai pirmas nėštumas? Aha. O dabar nusirenkit, gulkit čia, pasimatuojam. Tuoj, palaukit, man dar čia reik pasižiūrėt. Nu va. Galit rengtis, kitą vizitą sutarsit registratūroj ir tyrimukus atsinešit. Gerkit tuos ir tuos papildus, nu ir viską jūs gi ten žinot.“
O juk nėštumo priežiūros specialistai galėtų būti būtent tas žinių lobynas, kuris padėtų moteriai pasiruošti gimdymui ir motinystei iš pagrindų. Suteikti informuotą pasirinkimą apie intervencijas, apie jų naudą ir trūkumus, apie alternatyvas. Išgirsti moters baimes, kurios gali būt kaip didžiulės raudonos vėliavėlės įspėjančios apie galimus sunkumus gimdymo metu arba indikuojančias, kad moteriai reikalinga Cezario pjūvio operacija. Nukreipti pas kitus specialistus, pasiteirauti apie emocinę savijautą, rekomenduoti literatūros ar vertingų kursų.
Kaip pasiekti, kad tas gražusis scenarijus įvyktų? Specialisto ieškokite drąsiai. Pirmiausia susidėliokite savo prioritetus ir lūkesčius, kas Jums svarbu – gal tai bus natūralus gimdymas. Gal svarbu, kad nėštumą prižiūrėtų moteris, gal svarbu, kad nėštumo metu patirtumėt kuo mažiau tyrimų, o gal priešingai – jums norėtųsi išsamiausių plataus spektro tyrimų kiekvieno vizito metu. Gal jums svarbu, kad būtent tas specialistas dalyvautų ir gimdymo metu (tai gali lemti, kuriame gimdymo stacionare gimdysite). Galbūt sergate lėtinėmis ar autoimuninėmis ligomis, kurios gali lemti nėštumo ir gimdymo eigą ir Jums svarbu, kad gydytojas tai žinodamas ne keltų paniką, bet padėtų situaciją suvaldyti ir išliktų ramus.
Jei uždavus klausimą atsakymai tenkina – jei jaučiatės rami ir saugi, jei požiūriai sutampa – nuostabu. Jei tik kyla noras kažką nuslėpti, nutylėti ir gydytojui nepasakyti – tai jau raudona vėliavėlė, kad ne viskas ten gerai. Tuomet reikia atviresnio pokalbio, kodėl kai kuriais klausimais požiūriai išsiskiria, gal daugiau konkrečia tema pasidomėt abipusiškai. O gal tiesiog ieškot kitos gydytojos, su kuria ryšys būtų atviras. Nebijokite keisti. Nors ir 10 kartų. Žmonių labai daug, labai skirtingų, tikrai atrasite sau mielą. Nėštumo priežiūra yra paslauga ir ne besilaukianti moteris turi būti patogi, bet gydytojas turi būti jautrus ir atliepiantis. Galiausiai, juk žino, kokį darbą dirba, ir kokios tos jautrios, nenuspėjamos ir gal net neracionalios besilaukiančios moterys gali būti. Ir joms visoms reikia labai labai labai daug rūpesčio.
Kai ryšys su artimiausia aplinka tvirtas ir palaikantis, kai jau išsirinkote nėštumo priežiūros specialistą – metas rasti savo dulą. Ji besilaukiant bus lyg žinių ir palaikymo skrynelė kišenėje. Visą nėštumo patirtį gali padėti išgyventi atidžiau, jautriau ir ramiau. Ji gali sukurti motinystę įprasminančius ritualus būtent Jums. Išklausydama, matydama moterį ji sumažins emocinį krūvį tenkantį vyro pečiams. Supras, padės rasti informacijos dabartinėj kursų ir literatūros jūroj. Padės pasiruošti vizitams pas gydytoją, susiruošti kraitelius į ligoninę ar įpatoginti namus, lydės į gimdymą ir rūpinsis visa šeima po jo.
Kartais nutinka, kad dula tampa vieninteliu žmogumi šeimai, kuris be vertinimo padės jiems būti autentiškiems. Ji gali padėt atskirti, kur yra visuotinės normos ir nerealūs lūkesčiai susilaukus vaikelio, o kur normali ir realistiška kasdienybė tapus tėvais. Dula gali padėti tėvams išmokti atpažinti ženklus, kad kažkas negerai su žindymu, vaikelio ar mamos sveikata ir laiku nukreipti pagalbos tiek į žindymo konsultantes, tiek į psichologus, neonatologus ar kitus gydytojus.
Visa ši komanda gali prisidėti dėl gražios tapsmo tėvais patirties. Jei norisi sužinoti dar daugiau – parašyk man.
Nuotrauka asociatyvi iš freepik.com